تاسیسات مکانیکی ساختمان

درباره تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمان می تواند به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین و البته اصلی ترین تاسیسات در ساختمان معرفی شود. وجود تاسیسات مکانیکی در ساختمان موجبات ایجاد شرایط مقاومت و افزایش طول عمر را در ساختمان به دنبال خواهد داشت.
در پروژه های ساختمانی و نمای ساختمان، جایگاه تاسیسات مکانیکی ساختمان به عنوان بخش لاینفک و بسیار مهم شناخته می شود. تاسیسات مکانیکی ساختمان به قدری از اهمیت برخوردار است که ماندگاری و افزایش طول عمر ساختمان به آن بستگی دارد. مشتریان محترم می‌توانند نسبت به اجرای پروژه های تاسیسات مکانیکی ساختمان، با مراجعه به وب سایت شرکت توسعه صنعت ساختمان ایما به آدرس اینترنتی Https://www.ima-holding.com ، درخواست خود را ثبت نموده و اجرای این فرایند را با اطمینان به تیم اجرایی شرکت توسعه صنعت ساختمان ایما بسپارند.

تاسیسات مکانیکی ساختمان

این تاسیسات از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که می توان به جرات تاسیسات مکانیکی ساختمان را در مقام مقایسه با سیستم شریان خون در بدن انسان مقایسه نمود. به همین خاطر اهمیت تاسیسات مکانیکی ساختمان را می توان به سیستم گردش خون که در رگهای بدن هست شبیه دانست. تاسیسات مکانیکی ساختمان متشکل است از برخی سازه ها و اجزا که هر کدام از شرایط خاصی برخوردار می باشند. وجود سلامت کاری در این ابزار ها و داشتن بهبود شرایط در فرآیند های موجود در ساختار این سیستم ها، موجبات آسایش و راحتی زندگی بشر را به دنبال خواهد داشت.

تاسیسات مکانیکی ساختمان

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمانی، از مولفه های متنوع و متعددی برخوردار می باشد. این مولفه ها بر اساس کیفیت و کاربری در پروژه های ساختمانی از شرایط متفاوتی برخوردار می باشند.
بر همین اساس انواع تاسیسات مکانیکی به مدل های زیر تقسیم بندی می شود:

  • تاسیسات HVAC:

این تاسیسات از تجهیزات و سیستم های مربوط به فرایند های تهویه ای Ventilation, سیستم های گرمایشی Heating و سیستم های تهویه مطبوع Air Conditioning تقسیم می شود. بر اساس تاسیسات HVAC شرایط مطلوب به واسطه وجوده میزان دمای مناسب و تهویه ای ایده آل در فضای داخلی ساختمان به وجود می‌آید.

  • تاسیسات بهداشتی:

این تاسیسات از دو سیستم ورودی و خروجی تشکیل شده است. سیستم انتقال مواد ضایعاتی در لوله ها و سیستم انتقال آب. تاسیسات بهداشتی انتقال آب و تاسیسات انتقال مواد ضایعاتی در لوله ها در شرایط  موازی عمل میکنند. از طرفی بر اساس عملکرد تاسیسات بهداشتی، آب آشامیدنی و مصرفی در ساختمان جریان دارد و از طرفی ضایعات موجود در لوله ها که همان فاضلاب می باشد از ساختمان خارج می شود.

  • تاسیسات آتش نشانی:

این تاسیسات به جهت اعمال فرایند های اطفاء حریق مورد استفاده قرار گرفته می شود بر این اساس در زمان آتش سوزی سیستم موجود شریان آب را به طور هوشمند به سمت محل مشخص منتقل می نماید.

  • تاسیسات گازرسانی:

این تاسیسات به نوع انشعابات گاز و سیستم لوله کشی در ساختمان اشاره دارد. بر این اساس با توجه به مقررات اعمال شده، شرایط انشعابات لوله کشی گاز طراحی و اجرا می گردد.

  • تاسیسات آسانسور و پله برقی:

مهمترین تجهیزاتی که در این تاسیسات مورد استفاده قرار گرفته می شود، وزنه تعادل، کابین، تابلو برق در راه پله و الکتروموتور می باشد.

  • تاسیسات سونا جکوزی و استخر:

این تاسیسات که در بعضی از ساختمان ها موجود می باشد، موجبات اجرای قسمت های مختلفی به جهت فواره و آبنما، گردش آب، سیستم اتوماتیک مواد شیمیایی، سیستم گرم کننده و سیستم کنترلی می باشد.

  • تاسیسات سیستم های بخار:

این تاسیسات به سیستم انشعابات و لوله کشی بخار که از قسمت های مختلفی تشکیل می شود اشاره دارد. تاسیسات سیستم های بخار از قسمت هایی مانند تله های بخار، شیرآلات کنترل و تقلیل فشار و غیر برخوردار است.

  • تاسیسات درمانی:

در بین تاسیسات مکانیکی ساختمان، این تاسیسات از مجموعه هایی مانند سیستم هوای فشرده، سیستم خلاء، سیستم تامین گاز های طبی مانند دی اکسید کربن، گاز اکسیژن و نیتروس اکساید تشکیل می شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان