دسته‌بندی نشده

طراحی نما و نحوه تناسب متریال آن با منطقه مورد نظر

طراحی نما و نحوه تناسب متریال آن با منطقه مورد نظر

یکی از مهمترین بخش های هر بنا و سازه ای نمای آن می باشد، نمای یک بنا تاثیر چشمگیری در برداشت افراد از سطح کیفی بنا دارد . در واقع اولین و اصلی ترین مسئله ای که در هنگام ورود به یک بنا توجه افراد را جلب می کند، نوع طراحی نمای آن است. نمای خارجی یک بنا بیان کننده هویت آن است و باید تمام جزئیات ، متریال و نوع طراحی متناسب و با دقت طراحی و اجرا شود. یک مهندس معمار با توجه به سلیقه شخصی افراد ، شرایط اقلیمی و جغرافیایی و بافت منطقه طرح های مختلف را ارائه می دهد.

همانطور اشاره کردیم طراحی نما یکی از مهم ترین بخش های هر پروژه‌ ای می‌ باشد. بنابراین باید طبق اصول و قواعد و توسط افراد با تجربه و حرفه ای در این زمینه طراحی و اجرا گردد. به همین دلیل شرکت دکوراسیون هیرادانا کادری مجرب و حرفه ای در زمینه طراحی و اجرای نمای ساختمان در نظر گرفته است تا به این ترتیب بتواند بهترین طرح ها مطابق با سبک و سلیقه شخصی شما عزیزان طراحی و اجرا نماید و از صفر تا صد طراحی و اجرا کنار شما عزیزان باشد.

انتخاب متریال مناسب برای طراحی نمای ساختمان با توجه به عوامل مختلفی انجام می‌ شود . یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب متریال نمای ساختمان، اقلیم و شرایط جغرافیایی منطقه ای می باشد که ساختمان در آن قرار دارد ، در انتخاب متریال باید تمام شرایط جغرافیایی و اقلیمی بررسی شود. به عنوان مثال باید دمای هوا در سردترین روز سال و گرمترین روز سال، نوع آب و هوا و … مورد بررسی قرار گیرد. برای مثالجهت مناطق کوهستانی و سرد، سنگ گرانیت و یا چوب در نما مناسب نیست چون در اثر سرما ممکن است سنگ از نما جدا شود و یا چوب دچار تغییر شکل شود.

همانطور که میدانید کشور ایران از لحاظ شرایط آب و هوایی و اقلیمی به چهار دسته یعنی اقلیم معتدل و مرطوب ( سواحل جنوبی دریای خزر ) ، اقلیم گرم و خشک ( فلات مرکزی ) ، اقلیم سرد و کوهستانی کوهستان های غربی ) ، اقلیم گرم و مرطوب ( سواحل جنوبی ) تقسیم بندی شده است که در ادامه به شرایط آب و هوایی و مصالح مناسب و پرکاربرد در هر یک از این اقلیم ها اشاره خواهیم کرد .

  • اقلیم گرم و خشک

اقلیم گرم و خشک بخش وسیعی از کشور ایران را در بر گرفته است و به دو دسته نیمه بیابانی و بیابانی تقسیم‌ بندی می‌ شود ، در این اقلیم اختلاف دمای بین شب و روز زیاد است و مهمترین ویژگی این اقلیم هوای بسیار خشک و تابش نور بالا می باشد ؛ در اقلیم گرم و خشک زمستان های سرد و تابستان‌ های گرم و خشک باعث شده است تا متریال و مصالحی که دارای ظرفیت حرارتی بالایی هستند ، برای طراحی نمای ساختمان های این اقلیم مورد استفاده قرار گیرد .

در اقلیم گرم و خشک مصالح آجر ، سنگ و چوب و … استفاده می شود اما آجر پرکاربردترین متریال در طراحی نما در اقلیم گرم و خشک است .

برای جلوگیری از جذب نور آفتاب توسط بدنه ساختمان پیشنهاد می شود که هنگام انتخاب متریال از رنگ های تیره استفاده نکنید و مصالحی که رنگ روشن تری دارند را جایگزین آن کنید .

طراحی نما و نحوه تناسب متریال آن با منطقه مورد نظر

  • اقلیم گرم و مرطوب

این اقلیم شامل سواحل جنوبی ایران می شود . از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این اقلیم می‌ توان به رطوبت بالا در تمامی فصول سال و اختلاف درجه حرارت کم در شب و روز اشاره کرد . شدت تابش آفتاب در این مناطق زیاد است و تابستان‌ های گرم و مرطوب و زمستان‌ های معتدلی دارد .

یکی از متریال و مصالح مناسب برای این اقلیم چوب است . به دلیل میزان ظرفیت حرارتی چوب باعث میشود تا حرارت به کندی انتقال پیدا کند . در این مناطق پوشش گیاهی و درختان بسیار کم می باشد و اغلب از چوب تنها برای پنجره درب ها استفاده می شود . برای طراحی نما در این مناطق می توانید از سنگ مثل سنگ تراورتن استفاده کنید .

  • اقلیم معتدل و مرطوب

این اقلیم شامل اطراف سواحل دریای خزر می شود که دارای آب و هوای معتدل ، رطوبت بالا ، بارندگی زیاد است و با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی مناطق مصالحی که دارای ظرفیت حرارتی هستند ، برای این مناطق مناسب می باشند . به دلیل آنکه نوسانات دما روزانه در اقلیم معتدل و مرطوب کم است و دیگر نیازی به ذخیره حرارت در داخل بنا نمی باشد و برای طراحی نما بهتر است از مصالح سنگین و ضخیم که باعث کاهش کوران و تهویه هوا می گردد استفاده نکنید . یکی از پرکاربردترین مصالح در این مناطق چوب می باشد .

علاوه بر چوب ، سنگ نیز یکی از گزینه‌ های مناسب برای طراحی نما و بازسازی ساختمان در این اقلیم می باشد . البته به این شرط که در مقابل رطوبت بالا این اقلیم تغییراتی در رنگ و ظاهر آن ایجاد نشود .

طراحی نما و نحوه تناسب متریال آن با منطقه مورد نظر

  • اقلیم سرد و کوهستانی

اقلیم سرد و کوهستانی شامل کوهستان های غربی که در رشته کوه های فلات مرکزی و رشته کوه زاگرس قرار دارند می شود .

از شرایط آب و هوایی این مناطق می توان به تابستان های معتدل و زمستان‌ های بسیار سرد و طولانی اشاره کرد . در این اقلیم اختلاف دمای میان شب و روز بالا است و میزان بارش در این مناطق بسیار زیاد می باشد . بنابراین پیشنهاد می ‌شود در این مناطق از متریال و مصالحی برای طراحی نمای ساختمان استفاده کنید ، که دارای مقاومت حرارتی بالا و عایق حرارتی باشد تا به این ترتیب حرارت داخل بنا حفظ شود و سرمای بیرون به داخل ساختمان نفوذ نکند .

علاوه بر آن بهتر است از متریال و مصالح استفاده کنید که دارای رنگ های تیره و گرم باشد تا به این ترتیب بتوان از حرارت تابشی آفتاب بهره گرفت و فضای داخلی ساختمان گرم شود . یکی از پرکاربردترین و بهترین گزینه ها برای طراحی نما در این اقلیم سنگ های ساختمانی می باشد . در میان انواع سنگ ها سنگ تراورتن با مقاومت بالا در برابر شرایط جوی ، تنوع رنگی ، عایق حرارتی و مقاومت نسبتا خوب در برابر انقباض و انبساط یکی از پرکاربرد ترین گزینه ها در این اقلیم میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.