دسته‌بندی نشده

طراحی نما و اجرای الگوهای آجر چینی

طراحی نما و اجرای الگوهای آجر چینی

نخستین بخشی که در هر ساختمان توجه افراد را به خود جلب می کند و چه افرادی که وارد بنای شما شوند و یا حتی از جلوی آن رد شوند آن مشاهده می کنند، نمای ساختمان است .نمای هر ساختمان نمایانگر هویت آن می باشد. بنابراین می توان گفت که طراحی نمای ساختمان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از مصالح پرکاربرد و پرطرفدار در کشور ما آجر می باشد و به دلیل ویژگی هایی از جمله تولید آسان ، مقاومت بالا ، اجرای آسان ، قیمت مناسب و همخوانی و ایجاد هماهنگی با معماری سنتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه برای بازسازی ساختمان ها و ایجاد تغییراتی در طراحی نمای ساختمان ها اغلب از آجر استفاده می کنند، که اجرای آن در بازسازی و اجرای نما جلوه ای خاص و زیبا ایجاد می کند.

آجر دارای تنوع بسیار زیادی در ابعاد، رنگ و الگوهای چیدمان می باشد و این امر باعث شده است که در طراحی نمای ساختمان های امروزی به عنوان یک عنصر قابل انعطاف و زیبا همواره مورد استفاده بسیاری از طراحان و معماران قرار گیرد.

آجر به تنهایی دارای انواع گوناگونی می باشد که از نظر ظاهری و مواد تشکیل دهنده از هم متمایز می شوند.

یکی از مهمترین موضوعات در طراحی نمای آجری نحوه و چگونگی چیدمان و قرار گرفتن آجر ها در کنار یکدیگر است.

طراحی نما و اجرای الگوهای آجر چینی

ما در این مقاله از شرکت معماری توسعه صنعت ساختمان ایما  قصد داریم شما را با انواع آجرهای مصرفی در نما و نحوه اجرای آن ها آشنا کنیم با ما همراه باشید؛

  • آجر چینی طرح تکنو یا کلاسیک در اجرای نما

این سبک از ابتدایی ترین روش های آجر چینی در اجرای نمای ساختمان ها می باشد .

اجرای این روش به این شکل است که آجرها با بند کشی مناسب و به صورت افقی در کنار هم قرار داده می شوند و بند های عمودی آجرها به صورت دقیق روی هم قرار داده می‌ شوند .

  • آجر چینی طرح راسته یا استاندارد در اجرای نما

آجر چینی طرح راسته در طراحی نمای آجری یکی از متداول ‌ترین نوع آجر چینی محسوب می شود . در این سبک آجر ها با بند کشی متناسب و به شکل افقی کنار هم قرار میگیرند و آجر ها در رج بعدی روی نصفه رج پایینی جای گذاری می شوند به گونه ای که بند های عمودی روی هم قرار نگیرد .

  • آجر چینی طرح عرضی طولی ( عمودی ، افقی ) در اجرای نما

همانگونه که از نامش پیداست در این سبک آجر ها به شکل عرضی و طولی در کنار هم قرار داده می شوند و در بین آنها بند کشی متناسب انجام می شود .

  • آجر چینی طرح مختلط در اجرای نما ها

این روش آجر چینی در زمان های گذشته نیز مورد استفاده قرار میگرفت و البته امروزه نیز سبکی نوین و امروزی به خود گرفته است .

در این روش آجر چینی مختلط آجر ها با شکل های گوناگون مستطیلی یا مربعی با ابعاد متغیر در کنار هم قرار داده می‌شوند و میان آنها بند کشی انجام می شود .

  • آجر چینی طرح زیگزاگی در اجرای نما

همانگونه که از نامش پیداست در این سبک آجر ها از طول خود به شکل زیگزاگی روی هم قرار داده می شوند و تا آخر کار به همین روش انجام می شود .

  • طرح مشبک در آجر چینی نما

این سبک به دلیل جلوه بسیار زیبایی که دارد از معماری سنتی ایرانی تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است .

در این روش میان آجرها شبکه هایی ایجاد می شود و یا به بیان ساده تر در چیدمان آجرها فاصله هایی ایجاد می کنند که آجر چینی را از حالت یکدستی و یکنواختی خارج می کند و سایه اندازی زیبایی را ایجاد کند که باعث می شود در طراحی نما جلوه ای جذاب و متفاوت ایجاد شود .

طراحی نما و اجرای الگوهای آجر چینی

  • نما اجرای آجر چینی پارامتریک یا موج دار

در این روش آجرها روی هم قرار می‌ گیرند و روی یکدیگر چرخیده اند و حرکت موج داری ایجاد میکنند . یکی از روش های اجرای این سبک این گونه است که آجر ها سوراخ شده و از درون میله هایی عبور داده می شوند و در حالات مختلفی رو هم قرار داده می شوند .

یکی از مدرن ترین الگوهای آجر چینی سبک پارامتریک یا موج دار می باشد . این سبک بسیار زیبا و خاص است و یکی از محبوب ترین روش ها به شمار می رود .

  • آجر چینی با طرح کرکره ای

در این روش از آجرهای کرکره ای استفاده می ‌کنند که نمایی بسیار جالب و زیبا دارد . شرکت های تولید آجر ، آجر هایی را با نام کرکره ای عرضه می کنند که این آجر ها نسبت عرض با طول آن ناچیز هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.