دسته‌بندی نشده

طراحی نما ساختمان و باید ها و نباید های آن

طراحی نما ساختمان و باید ها و نباید های آن

به خارجی ترین پوسته ی یک ساختمان نما می گویند . اولین برخوردی که افراد با یک ساختمان دارند درواقع نگاهی است که به نمای یک ساختمان می اندازند و آن را خودآگاه یا ناخودآگاه مورد قضاوت خود قرار می دهند . به همین دلیل نما باید پاسخگوی یکسری از سوالات افراد بیرون ساختمان و نیازهای افراد داخل ساختمان باشد . در واقع نما را می توان بیانگر هویت یک ساختمان دانست و از این رو باید در طراحی نما به یک سری نکات توجه کنیم و این نکات می تواند از اقلیم گرفته تا بودجه کارفرما و … گسترده و متفاوت باشد.

نکات قابل توجه در طراحی نمای یک ساختمان :

  • توجه به اقلیم منطقه

یکی از نکاتی که در طراحی نما نقش بسیار تاثیر گذاری دارد ، اقلیم شهر و منطقه می باشد . با توجه به آب و هوا و جوی که اقلیم یک منطقه دارا می باشد ، ممکن است نما دستخوش تغییراتی شود . برای مثال می توان گفت شاید یک منطقه نیازمند پنجره های زیادی باشد و یک منطقه این چنین نباشد . یا یک شهر به دلیل اقلیم مرطوب و معتدل و باران های زیاد به سقف شیروانی نیاز داشته که در نما تاثیر زیادی می گذارد و برای شهر دیگر با آب و هوای معمولی تر نیاز به سقف های مسطح باشد.

همچنین با توجه به این نکات باید توجه داشت که نمی توان نمایی که در شمال کشور طراحی می شود را در جنوب کشور نیز به اجرا درآورد . به همین دلیل اقلیم را می توان یکی از تاثیرگذارترین نکات در طراحی نما دانست و علاوه بر شهر هر محله نیز با توجه به زاویه تابش خورشید و … باید ابتدا مورد بررسی قرار بگیرد سپس برای ساختمان نما طراحی شود .

  • توجه به بودجه‌ی کافرما

بودجه ی کافرما را می توان از اصلی ترین موارد برای طراحی نما دانست . حتی اگر شما بهترین نما را با بهترین و مرغوب ترین مصالح هم طراحی کنید اگر کارفرما بودجه ی اجرایی کردن آن را نداشته باشد ، فایده ندارد چرا که شما نمی توانید آن نما را روی ساختمان به اجرا در بیاورید . به همین دلیل قبل از طراحی حتما بودجه ی کارفرما را در نظر گرفته و بررسی نموده و سپس با توجه به آن طراحی نموده و مصالح مورد نظر را خریداری نمایید . البته که باید تمام تلاش خود را کرده تا با توجه به بودجه ی کارفرما بهترین نما و بهترین کیفیتی که ممکن است را طراحی کرده و به اجرا دربیاورید .

طراحی نما ساختمان و باید ها و نباید های آن

  • انتخاب یک سبک و کانسپت مشخص

برای طراحی نما می توان سبک های مختلفی را مشاهده نمود که بسیاری از این سبک ها برگرفته از یک اقلیم ، فرهنگ ، تاریخ و … خاص به وجود آمده اند اما طی سال ها به دیگر کشورها نیز کشانده شده اند . از جمله ی محبوب ترین سبک ها می توان به سبک کلاسیک ، سبک مدرن ، سبک مینیمال ، سبک اسلامی ، سبک شرقی و … اشاره نمود.

باید توجه کرد که هر یک از این سبک ها دارای ویژگی های مختلف با مشخصه های متفاوت می باشند و به همین علت در روند طراحی و اجرا باید به تک تک ویژگی ها و نکات خاص سبک مورد نظر توجه نمود و آن ها را در طراحی دخیل کرد تا نتیجه ی نهایی و نمای بدست آمده نمایی با یک سبک مشخص باشد . این کار به شما اجازه می دهد که بتوانید نمایی زیباتر و هماهنگ تر طراحی کنید .

  • توجه به کاربری ساختمان

از اصلی ترین نکاتی که در طراحی نمای یک ساختمان باید به آن توجه نمود کاربری ساختمان است . یک ساختمان با توجه به کاربری های مختلفی که می تواند داشته باشد نماهای مختلفی نیز میتواند دارا شود.

برای مثال نمای یک بیمارستان هیچگاه نمی تواند مانند نمای یک کافه تریا باشد . از آنجایی که گفتیم نما بیانگر هویت یک ساختمان است باید توجه نمود که افراد با نگاه کردن به نمای یک ساختمان تا حدودی متوجه کاربری و اتفاقاتی که در داخل آن می افتد ، بشوند . به همین دلیل باید به کاربری ساختمان هنگام طراحی نما توجه نمود و بیرون ساختمان را با توجه به درون ساختمان طراحی کرد .

  • توجه به فرهنگ و بافت منطقه و شهر

شهرها و استان های مختلف با توجه به درجه اهمیت ، تعداد افراد ساکن در آن ، تاریخچه ای که دارا می باشند و دیگر نکات ، ممکن است توانایی اجرای هر نوع نمایی را دارا نباشد . برای مثال در شهری مانند یزد که بافت منحصر به فرد آن باعث جذب توریست شده و به ثبت جهانی رسیده است را نمی توان با خانه ها و ساختمان هایی بلند با نماهای بسیار مدرن و … محصور نمود.

طراحی نما ساختمان و باید ها و نباید های آن

در این شهر باید توجه کرد که طراحی نمای یک ساختمان با توجه به بافت شهر و دیگر ساختمان ها صورت بگیرد تا آسیبی به جلوه ی بصری شهر نرساند و زیبایی تاریخی آن حفظ شود . گاهی هم یک شهر با توجه به میزان مذهبی بودن آن ، نماهایی با پنجره های بزرگ رو به خیابون را در چهارچوب خود نمی تواند بگنجاند و به همین علت باید توجه کنید که همچین نماهایی برای این شهرها طراحی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.