دسته‌بندی نشده

طراحی نما در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

طراحی نما در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

نما را می توان در حکم لباس برای ساختمان دانست زیرا نشان دهنده شخصیت بنا است و هم اجزای درونی ساختمان را محافظت می کند . در حقیقت این بخش به عنوان یک لایه واسط عمل می کند و فضای بیرونی ساختمان را از فضای درونی آن جدا می کند. نمای ساختمان اولین معرف هر بنا است و نشان دهنده سطح کیفی، سبک و مشخصه های دیگر کل ساختمان در نظر بینندگان است. از این رو توجه به امر طراحی نما بسیار حیاتی محسوب می گردد.

علاوه بر تاثیر عمیقی که نمای ساختمان در عملکرد کل بنا دارد، طراحی نمای هر ساختمان از منظر شهری نیز مهم است و باید به آن توجه شود. نمی توان ساختمان را عضوی منفرد در سطح شهر دانست و باید به وجود همبستگی بین ساختمان های موجود در یک محله دقت گردد. به کارگیری نمای هماهنگ با ساختمان های مجاور از ایجاد آشفتگی بصری در سطح شهر جلوگیری می کند. همچنین طرح نما در هر منطقه بیان کننده ویژگی های فرهنگی مردم ساکن در آن ناحیه نیز می باشد و در اغلب موارد طراحی نما، این مسئله از جانب مهندسان شرکت معماری مورد تدقیق قرار می گیرد.

نقش طراحی نما در عملکرد ساختمان

برای اینکه طراحی نما کاربردی باشد و عملکرد ساختمان را ارتقاء دهد باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به بررسی مهم ترین آنها پرداخته خواهد شد.

  • نمای ساختمان در نقش عایق برای ساختمان

مهندسان شاغل در شرکت معماری سعی در ارائه طرحی برای نمای ساختمان ها دارند که آنها را در مقابل صدا و حرارت عایق کند . نمای ساختمان چنانچه بتواند به عنوان عایق ساختمان در مقابل حرارت عمل کند ، مانع بسیار خوبی در مقابل اتلاف انرژی خواهد بود . با توجه به محدودیت منابع انرژی این مسئله در طراحی نما صرفا یک مزیت محسوب نمی شود بلکه یک ضرورت است که باید در حصول آن اهتمام گردد. روشن است که برخورداری از این قابلیت سبب کاهش هزینه های زندگی کاربران ساختمان نیز می گردد.

طراحی نما در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

همچنین نمایی که با استفاده از اصول طراحی نما ، طرح ریزی و اجرا شده باشد ، می تواند از ورود صداهای مزاحم به درون ساختمان جلوگیری نماید . عایق صدا بودن برای ساختمان هایی که در معرض سر و صدای زیاد قرار دارند بسیار مهم است و در مشخص کردن میزان آرامش ساکنین ساختمان نقش تعیین کننده ای دارد.

  •  نمای ساختمان در نقش محافظ برای ساختمان

نمای ساختمان می تواند در نقش لایه محافظت کننده ساختمان در برابر عوامل طبیعی عمل کند. شرکت معماری در زمان طراحی نما ، با استفاده از علم روز ، سعی در ایجاد نمایی برای ساختمان دارد که مانع از آسیب دیدن ساختمان در مقابل باد و باران، طوفان و زلزله و عوامل دیگری از این دست گردد. به عبارت دقیق تر می تواند گفت که طراحی نما بر اساس اصول علمی، سبب ایجاد آسایش کاربران ساختمان در زمان بروز اتفاقات طبیعی می شود زیرا ساکنین به مقاومت ساختمان در برابر عناصر طبیعی اعتماد دارند.

همچنین نمای ساختمان می تواند یک حفاظ امنیتی نیز برای ساختمان محسوب گردد . چنانچه در طراحی نما به این نکته توجه لازم صورت گیرد ، نیازی به افزودن المان های محافظ توسط کاربران در زمان سکونت در ساختمان وجود نخواهد داشت. طراحان شرکت معماری با در نظر گرفتن این مسئله می توانند از ایجاد تغییرات در فرم ساختمان در آینده جلوگیری نمایند.

  •  نمای ساختمان در نقش کنترل تهویه ساختمان

نمای ساختمان می تواند در کنترل تهویه طبیعی ساختمان نقش تعیین کننده ای ایفا نماید. نوع پنجره ها، محل قرار گیری آنها ، ابعاد پنجره و موارد دیگری از این دست ، با توجه به طراحی نما در ساختمان مشخص می شوند . لازم است در انتخاب موارد فوق به شرایط آب و هوایی جاری در منطقه به دقت توجه شود . واضح است انتخاب پنجره نامناسب در هر منطقه، می توانند سبب ایجاد درد سر برای ساکنین گردد و کارایی ساختمان را تضعیف نماید . پنجره ها می توانند میزان استفاده از نور طبیعی را در ساختمان کنترل نمایند. محل قرارگیری پنجره میزان ورود و خروج هوا را به درون ساختمان تحت تاثیر قرار می دهد. لذا لازم است در گزینش این المان به نکات علمی توجه ویژه ای صورت گیرد.

طراحی نما در ساختمان چه اهمیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.