دسته‌بندی نشده

طراحی نمای سنتی و اصیل ایرانی

طراحی نمای سنتی و اصیل ایرانی

در طی چندین سال گذشته سبک ها و کانسپت های متفاوتی برای طراحی و بازسازی نمای ساختمانی در کشور بوجود آمده است برای مثال از سبک های جدید و نو در صنعت نماسازی کشور میتوان به سبک طراحی نمای کلاسیک، نمای مدرن، نماهای تلفیقی و ارگانیک اشاره کرد .

که ما در شرکت طراحی و اجرای نما ساختمان و بازسازی نمای ساختمانی توسعه صنعت ساختمان ایما سعی کردیم اطلاعات و ویژگی های اصلی این قبیل سبک های نما را برای شما بازگو کنیم که شما عزیزان میتوانید در بخش مقالات سایت ما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید. ولی ما در این مقاله سعی در بازکردن سبک نمای سنتی ایرانی داریم و اطلاعات و ویژگی های این سبک خاص و اصیل ایرانی را میخواهیم برای شما عزیزان بازگو کنیم.

سبک طراحی نمای اصیل ایرانی و یا نمای سنتی به فاکتورهایی خاص مانند تناسبات و هارمونی عالی بین المان هایی مانند سردرها ، گنبدها و ستون ها شناخته میشود . در اصل معماری اصیل ایرانی یکی از معتبر ترین و برجسته ترین سبک ها و معماری های جهان میباشد.

شناخته شدن ویژگی ها و سبک معماری سنتی ایرانی مدیون دقت بالای معماران ایرانی و همچنین ذوق عالی و خلاقیت بی نظیر آنها بوده است معماران ایرانی در طراحی نما به سبک سنتی ایرانی مسائلی مانند رعایت دقیق و کامل مسائل فنی و علمی در ساختمان، محاسبات دقیق تناسبات و ویژگی های نما، انتخاب بهترین پوشش و فرم برای نما ، ایوان های بزرگ با ارتفاع های بلند و ستون های عظیم و در نهایت تزیینات و دیتیل های مخصوص و ایرانی باعث شده است که سبک طراحی نمای ایرانی در دنیا شناخته شود و آثاری بی مثال در این زمینه ساخته شوند .

حال در ادامه به ویژگی های اصلی این سبک از طراحی نما میپردازیم :

سردر اصلی و تاج ساختمان

این المان معماری در طراحی و سبک نمای سنتی بیشتر در ساختمان هایی که به صورت شمالی جانمایی شده اند و در مقابل خود دارای حیاط هستند استفاده میشده است . نمونه های بیشمار و زیبایی از این المان طراحی نما را میتوان در آثار برجسته معماری ایرانی مشاهده کرد . به طور کلی سردرهای اصلی و تاج های بزرگ در طراحی نما علاوه بر زیبایی و جذابیت ساختان باعث ابهت و شاخص شدن ساختمان و طراحی و بازسازی ساختمان  و نمای شما میشود.

طراحی نمای سنتی و اصیل ایرانی

همچنین میتوانید از ستون ها بزرگ در کنار و با طراحی درست در سردرها و ورودی های اصلی استفاده کنید ستون هایی با سرستون های تزیین شده که زیبایی خاصی را به ورودی ساختمان شما میدهند . باید در نظر داشته باشید که هرچه ارتفاع تاج ساختمان شما بیشتر باشد ابهت و گیرایی ساختمان شما به مراتب بالاتر میرود ولی در نظر داشته باشید که باید به ضوابط و مقررات شهرداری منطقه خود در این باره دقت نمایید.

یکی دیگر از مواردی که باید به شکلی معمارنه  حل و فصل شود رعایت و ایجاد تناسبات درست بین بخش های مختلف طراحی نما بلاخص ستون ها و سرستون ها با سردراصلی و تاج ساختمان میباشد تا سبک طراحی نمای سنتی به خوبی خود را نشان دهد در غیر این صورت زیبایی و جذابیت ساختمان شما از بین میرود .

متریال

همان طور که در ساختمان های سنتی و تاریخی از متریال های سنتی استفاده میشده است بهتر است در طراحی نما و بازسازی نما در سبک نمای سنتی از متریال ها و مصالح سنتی هم استفاده شود ، یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین متریال ها در طراحی و اجرای نما آجر میباشد ، شاید در دنیای امروز و نماهای امروزی استفاده از آجر را در  طراحی نما مدرن و تلفیقی و یا ترکیبی دیده باشید ولی باید بدانیم که آجر از پرکاربردترین متریال ها در طراحی نماهای سنتی ایرانی میباشد .

یکی دیگر از متریال هایی که کاربرد فراوانی در نماهای سنتی دارد شیشه میباشد . شیشه های ساده و شیشه های مینای قدیمی و یا همان شیشه های رنگی از جایگاه ویژه ای در طراحی نمای سنتی ایرانی برخوردار هستند . همچنین ترکیب و استفاده درست با تناسبات دقیق بین متریال های شیشه و آجر میتواند زیبایی و اصالت نمای ساختمانی شما را تضمین کند .

چیدمان و تناسبات در طراحی نما

همانطور که میدانیم استفاده از یک و یا چند متریال و صرفا کنار هم قرار دادن آنها علاوه بر اینکه باعث زیبایی نمای سنتی شما نمیشوند بلکه اصالت و ویژگی های برتر آن را از بین میبرد و تنها یک نمای کپی شده از نمونه های دیگر خود است.

طراحی نمای سنتی و اصیل ایرانی

طراح و معمار نما با سلیقه و ذوق هنری خود است که با چیدمان و رعایت تناسبات بین بخش های مختلف و متریال های گوناگون اصالت نمای سنتی شما را پدید می آورد که بیننده ساختمان شما به راحتی بتواند روح نمای سنتی ساختمان شما را درک کند . حتی ما در معماری کهن و سنتی خود از چندین نوع چیدمان برای متریال آجر برخوردار هستیم که شرکت طراحی نما و بازسازی نمای شما میتواند برای زیبایی بیشتر ساختمان شما از هر یک از این نوع چیدمان آجری برای بخش های مختلف نمای شما استفاده کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.