دسته‌بندی نشده

درباره نمای بیرونی ساختمان مسکونی

نمای بیرونی ساختمان مسکونی

پروژه‌های نمای بیرونی ساختمان مسکونی در انواع مختلفی انجام می‌شود. می‌توان برای انجام این پروژه از متریال‌های آجر، سنگ، شیشه، کامپوزیت و غیره استفاده نمود. نکته حائز اهمیتی که در این خصوص باید به آن اشاره شود، شرایط آب‌وهوایی و قانون‌های وضع‌شده در شهرهای مختلف ایران می‌باشد که باید حتماً در انتخاب نمای بیرونی ساختمان مسکونی مدنظر قرار گرفته شود.

درباره نمای بیرونی ساختمان مسکونی

در این مقاله به توضیح درباره نمای بیرونی ساختمان مسکونی خواهیم پرداخت. شما می‌توانید درزمینهٔ انجام پروژه‌های نمای بیرونی ساختمان مسکونی خود با مراجعه به وب‌سایت شرکت توسعه صنعت ساختمان ایما به آدرس www.ima-holding.com ، پس از بهره‌مندی از مشاوره متخصصین و مهندسان این شرکت، نسبت به اجرای پروژه‌های نمای بیرون ساختمان مسکونی درخواست خود را با توجه به راه‌های ارتباطی موجود اعلام بفرمایید.

نمای بیرونی هر ساختمان، منظره خارجی و ظاهر آن ساختمان را تعریف می‌نماید. به همین منظور معماران توجه خاصی نسبت به طراحی نمای بیرونی ساختمان دارند. هرچه کیفیت و زیبایی در نمای بیرونی ساختمان از امتیازات بیشتری برخوردار باشد، مهر تأییدی بر کیفیت کار معماران و مهندسین طراحی نما برای ساختمان می‌باشد.

طراحی نمای بیرونی ساختمان مسکونی در محیط‌های جغرافیایی مختلف از شرایط و مؤلفه‌های متفاوتی برخوردار است. به همین منظور نماهای بیرونی ساختمان در آب‌وهوای سردسیری، گرمسیری، دارای طوفان و باد، مناطق زلزله‌خیز و محیط‌های دارای آلاینده‌های هوایی، از شاخصه‌های متفاوتی برخوردار می‌باشد.

نمای بیرونی ساختمان مسکونی

ویژگی مهم در نمای بیرونی ساختمان مسکونی

  • داشتن قابلیت عایق بودن

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد در نماهای استفاده‌شده در ساختمان‌های مسکونی، عایق بودن آن‌ها است. به همین منظور باید نسبت به جذب رطوبت، مقاومت در برابر زلزله و ضربه‌های احتمالی، مقاومت در برابر سرما و گرما، مقاومت در مواجهه با آتش‌سوزی، داشتن مقاومت در برابر کنده شدن و افتادن بر اثر صدمات محیطی، نسبت به انتخاب بهترین متریال و نوع نماهای بیرونی ساختمان مسکونی دقت ویژه‌ای داشته باشید. با توجه به ساخت ساختمان‌های مسکونی مرتفع، امروزه باید نسبت به استفاده از متریال‌های مناسب به جهت طراحی نمای بیرونی ساختمان مسکونی، از متریال‌های سبک استفاده نمایید.

  • داشتن قابلیت انعطاف‌پذیری

از دیگر قابلیت‌هایی که وجود آن در نمای بیرونی ساختمان مسکونی می‌تواند شرایط را مطلوب نمایند، داشتن قابلیت انعطاف‌پذیری می‌باشد. بدین معنا که در نمای بیرونی از متریالی استفاده شود که قابلیت آن را داشته باشد تا بتوان طراحی نمای بیرونی ساختمان مسکونی را به‌واسطه انواع اشکال هندسی پیاده‌سازی نمود.

به‌طورکلی طراحی نمای بیرونی ساختمان مسکونی جدای از محافظت محیط داخلی ساختمان باید بتواند، تطبیق‌پذیری مطلوبی را بین محیط داخلی ساختمان با محیط بیرونی ساختمان ایجاد نماید. به‌طور مثال این قابلیت را داشته باشد که بتوان به‌راحتی از داخل، مناظر بیرون از ساختمان را مشاهده نمود و یا از روشنایی و تابش نور خورشید بهره‌مند شد.

نمای بیرونی ساختمان مسکونی

انواع استفاده از نمای بیرونی ساختمان مسکونی

در ادامه به شرح برخی از انواع نماهای بیرونی استفاده‌شده در ساختمان‌های مسکونی، که در کشور رایج می‌باشد می‌پردازیم.

نمای کامپوزیتی

متریال استفاده‌شده در این نما از ترکیب مواد مختلف تشکیل شده است و درنهایت ماده تهیه‌شده از قابلیت دوام و استحکام بیشتری نسبت به مواد مشتق برخوردار می‌باشد. نمای کامپوزیتی از وزن کمی برخوردار است و در شرایط مونتاژ از فرآیند آسانی نیز برخوردار می‌باشد. اما اجرای فاکتور انعطاف‌پذیری در این نما، از شرایط مطلوبی برخوردار نمی‌باشد.

نمای آجری

در استفاده از نمای آجری برای پروژه‌های نمای بیرونی ساختمان مسکونی، از آجرهای شیلی و آجرهای رسی استفاده می‌شود. نمای آجری از تنوع زیادی برخوردار است. نمای بیرونی آجری ساختمان مسکونی، از شرایط مطلوبی نسبت به عدم انتقال حرارت به داخل ساختمان برخوردار است. به همین منظور متریال آجر می‌تواند به‌عنوان یک عایق برودتی و حرارتی در نمای بیرونی ساختمان مسکونی ایفای نقش نماید.

نمای سرامیکی

دیگر نوع نما که می‌تواند از زیبایی‌های خاصی برخوردار باشد، استفاده از متریال سرامیک در نمای بیرونی ساختمان می‌باشد. استفاده از این متریال با هزینه‌های پایینی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.