دسته‌بندی نشده

درباره ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

بر اساس تعیین ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس که توسط شهرداری مشخص شده است، بالکن‌ها بر اساس شرایط دسترسی و داشتن نوع مسدودیت از طرفین، در حالت‌های مختلف قرار خواهند گرفت. به همین خاطر می‌توان آن‌ها را به‌عنوان محیطی جدایی از ساختمان و یا محیطی به همراه مساحت ساختمان در سند مالکیت محسوب نمود.

درباره ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

داشتن قابلیت بالکن و تراس یکی از امکاناتی است، که می‌تواند به‌عنوان یک ویژگی در پروژه های ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار گرفته شود. با استفاده از این قابلیت که راه ارتباطی آن از داخل ساختمان می‌باشد می‌توان به هوای آزاد دسترسی داشت. در این مقاله قصد داریم درباره ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس مطالب مفیدی را خدمت شما کاربران محترم ارائه نماییم.

این مقاله برای کاربران شرکت توسعه صنعت ساختمان ایما تهیه شده است. این شرکت به‌عنوان مجری برگزیده در اجرای پروژه ‌های نمای ساختمان، اجرای پروژه‌ های ساختمانی، اجرای پروژه های تاسیسات مکانیکی ساختمان، پروژه های تولید سازه‌ ها و مبلمان فلزی، تولید انواع سنگ اسلب و ابزاری و اجرای تخصصی انواع نما ساختمان کلاسیک و مدرن فعالیت می‌نماید.

در کنار فعالیت‌های ذکرشده شرکت توسعه صنعت ساختمان ایما، به‌عنوان یک دپارتمان طراحی و مهندسی نسبت به تهیه نقشه های شاپ و ازبیلت و ارائه نقشه ‌های اجرایی فعالیت می‌نماید. از طرفی این شرکت درزمینهٔ فعالیت‌های تجاری و انجام خدمات بازرگانی از ترکیه نیز فعالیت می‌نماید.

ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

شرایط محاسبه بالکن و ایوان بر اساس ضوابط طراحی معماری اعلام‌شده توسط شهرداری در حالت‌های مختلف به شرح زیر است:

  • در پروژه های ساختمان‌سازی، در حالتی که بالکن تنها ازیک‌طرف بسته شده باشد، 1.2 مساحت ساختمان را برخوردار خواهد بود.
  • درصورتی‌که بالکن و ایوان از طرفین بسته باشد، مقداری بالغ‌بر 2.3 مساحت را در پروژه های ساختمانی برخوردار خواهد بود.
  • در شرایطی که بالکن و ایوان از تمام جهات با استفاده از شبکه مشخص، مسدود شده و یا با استفاده از دیواره‌های شیشه‌ای بسته باشد، کل سطح بالکن و ایوان به‌عنوان زیربنا محاسبه خواهد شد.

در اساسنامه ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس که توسط شهرداری معرفی شده است، در بندهای 18 و 19 و 20 دستورالعمل تفکیک آپارتمان، به‌طور شفاف شرایط معرفی شده است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

دستورالعمل معرفی شده بر اساس ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

بند 18

در این بند به موارد غیر مشاعات اشاره شده است. به همین منظور ایوان یا تراس به‌عنوان بالکن بدون سقف که پیشرفت آن تا فضای حیاط ادامه پیدا کرده است بر اساس این‌که در گواهی پایان کار معرفی شده باشد یا نشده باشد و دیگر طبقات ساختمان شرایط استفاده از آن را نداشته باشند، طبق اساسنامه معرفی شده جزئی از مساحت بنا محسوب می‌شود.

بند 19

در این بند که به مشاعات توجه شده است  بر اساس اساسنامه معرفی شده توسط شهرداری، آن محل‌هایی که از مسیر دسترسی جداگانه برخوردارند و سقف آن‌ها به‌عنوان سقف بام طبقه زیرین محسوب می‌شود و بر روی آن تاسیسات نصب شده است، به‌عنوان مشاعات در مساحت بنا محاسبه خواهد شد.

ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس

بند 20

بر اساس ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس معرفی شده، محیط‌هایی که به‌عنوان شرایط استفاده اختصاصی معرفی نشده باشند و یا در سند مالکیت لحاظ نشده باشند، به‌عنوان مشاعات ساختمان معرفی می‌شوند.

اما اگر دسترسی به آن و تعلق به آن محیط به قسمت خاصی مربوط نباشد، به همین منظور می‌تواند حق استفاده از این محیط که به‌عنوان سقف بام طبقه زیرین بوده و به طبقه فوقانی متصل است، محفوظ باشد. بر این اساس اجازه نصب تاسیسات مانند: لوله بخاری، نصب کولر و غیره برای هیچ‌کدام از مالکین آپارتمان وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.