دسته‌بندی نشده

بازسازی نما و اصلی ترین و ضروری ترین نکات آن

بازسازی نما و اصلی ترین و ضروری ترین نکات آن

به بیرونی ترین و خارجی ترین پوسته ی یک ساختمان نما می گویند . نما را می توان بیانگر هویت یک ساختمان دانست چرا که در طراحی آن باید به نکاتی توجه کرد که آن نکات می توانند چیزهای مختلفی را از داخل ساختمان به افراد بیرون ساختمان نشان دهند. همچنین یکی از دلایلی که باعث گشته تا اهمیت داشتن یک نمای خوب روز به روز بیشتر شود این است که ظاهر همه چیز دارای اهمیت شده و توجه به افراد مختلف به ظواهر بیشتر شده است و ساختمان نیز از این قضیه مستثنا نیست.

از طرفی طی بررسی های انجام شده متخصصان متوجه شده اند که جلوه ی بصری شهر می تواند روی روحیات و عملکرد شهر و افراد تاثیر زیادی بگذارد به هیمن دلیل به طراحی نما بیش از گذشته اهمیت داده می شود . باید توجه کرد که طراحی نما نیز دارای سبک های مختلفی می باشد که از جمله ی این سبک ها می توان به سبک نما مدرن ، سبک کلاسیک ، سبک نئوکلاسیک ، سبک شرقی ، سبک اسلامی و … اشاره نمود . هر یک از این سبک ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که در روند طراحی و اجرای نما باید تک تک آن ویژگی ها را مد نظر قرار داد .

نکات قابل توجه در طراحی و بازسازی نما :

  • توجه به بودجه و هزینه ای که کارفرما می تواند داشته باشد .

یکی از اصلی ترین نکاتی که در روند طراحی نما باید به آن توجه کرد بودجه ی کارفرما می باشد . شما اگر بهترین نما را نیز با بهترین و با کیفیت رتین مصالح هم طراحی کنید و کارفرما از نظر هزینه نتواند از پس آن بربیاید پس نمی توانید طرح خود را به اجرا در بیاورید . به هیمن دلیل مهم است که در نخستین قدم های خود در طراحی بودجه ی کارفرما را حتما در نظر گرفته و متناسب با آن طراحی را شروعکرده و مصالح مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید .

  • توجه به اقلیم و همچنین شرایط جوی و آب و هوای منطقه .

یکی دیگر از نکاتی که تاثیر زیادی روی چگونگی طرح نما می گذارد اقلیم شهر است . گاهی در بعضی مناطق باران زیادی می بارد و گاهی بعضی مناطق دارای آب و هوایی خشک می باشند . همچنین گاهی یکسری از مناطق دارای آب و هوایی کوهستانی بوده و بعضی مناطق هم دارای آب و هوایی شرجی و مرطوب می باشند . در این صورت نمی توان نمایی یکسان را برای همه ی این مناطق طراحی نمود.

بلکه نمای طراحی شده باید به گونه ای باشد که هم ساختمان را در برابر اتفاقات جوی مختلف حفظ کند و باعث عمر طولانی تر ساختمان شود هم برای افراد داخل ساختمان مزیت هایی داشته باشد و باعث تامین رفاه بیشتر آن ها شود . برای مثال در شمال از سقف های شیروانی برای هدایت باران استفاده شده تا ساختمان در گذر زمان آسیب کمتری ببیند و همچنین به طور کلی از مصالحی برای ساخت و ساز استفاده می شود که باعث هدر رفتن کمتر انرژی می شود .

بازسازی نما و اصلی ترین و ضروری ترین نکات آن

  • توجه به بافت شهر و محله .

بافت یک شهر یا منطقه ممکن است که از لحاظ تاریخی ، فرهنگی و یا معماری دارای اهمیت بسیاری باشد و در این زمان برای طراحی نما در این شهر و منطقه باید حتما به بافت و فرهنگ قالب توجه کنید و به گونه ای نمای خود را طراحی کنید که در دوگانگی و تقابل با بافت منطقه نباشد و با آن همخوانی داشته باشد و در یک راستا باشد تا بتواند باعث زیبایی شهر شود .

  • توجه به جلوه ی بصری شهر .

یکی از نکاتی که امروزه دارای اهمیت زیادی می باشد و به آن در سرتاسر دنیا توجه خاصی می باشد جلوه ی بصری شهر است . به این صورت که تمامی نماهای ساختمان باید طراحی شده و باید به گونه ای باشد که هم عملکردگرا باشد و هم باعث زیبایی شهر بشود و افراد از دیدن آن احساس رضایت داشته باشند .

  • توجه به فرهنگ منطقه و شهر

همانطور که گفتیم فرهنگ و تاریخ یک شهر در چگونگی طراحی نمای ساختمان ها در آن شهر تاثیر زیادی می گذارد . شما هنگامی که می خواهید یک نما را برای یک ساختمان طراحی کنید باید اول توجهی به نماهای ساختمان های اطراف و همچنین فرهنگی که بر مردم آن منطقه قالب است را بررسی کنید . برای مثال بعضی از شهرها و منطقه ساختمان هایی با نمای باز و تراس های بزرگ و پنجره های زیاد را نمی پسندند و بعضی از شهرها ایرادی توی این نوع طراحی نمی بینند .

  • توجه به ضوابط و قوانین شهر برای طراحی نما

همانطور که گفتیم بنا به دلایل مختلف مانند اقلیم ، فرهنگ ، تاریخ و … هر شهر می تواند دارای نماهای مختلفی باشد . به همین دلیل قوانین و ضوابط مختلفی برای شهرهای مختلف به ویزه شهرهای بزرگ وضع شده است که یکسری محدودیت ها برای طراحی نما ایجاد کرده است . به هیمن علت باید با این قوانین و ضوابط قبل از طراحی نما در هر شهری آشنایی داشته باشیم .

بازسازی نما و اصلی ترین و ضروری ترین نکات آن

  • انتخاب یک کانسپت و سبک مناسب برای طراحی نما

انتخاب یک سبک و کانسپت مناسب برای طراحی نما می تواند به شما به عنوان یک مهندسی در شرکت طراحی نما کمک کند تا بتوانید در یک غالب مشخص به طراحی نما بپردازید . این سبک باید با توجه به منطقه و همچنین سلیقه ی کارفرما انتخاب شود .

  • توجه به ساختمان های شاخص اطراف

گاهی ساختمان شما در نزدیکی ساختمان هایی شاخصی مانند مساجد بزرگ و ثبت شده و آثار خاصی می باشند . در این هنگام برای طراحی نما باید به گونه ای عمل کنید که ویژگی های مختلف ساختمان های شاخص شهر زیر سوال نرود و آن ها از هر طرف دید داشته باشند .

  • استفاده از مصالح بوم آورد

یکی از نکاتی که در طراحی نما می تواند بسیار مفید باشد و باعث همخوانی بیشتر ساختمان با شهر خود شود استفاده از مصالح بوم آورد است . در این هنگام ساختمان شما به زیبایی در کنار دیگر ساختمان های اطراف نشسته و باعث بخشیدن جلوه ای خاص به شهرتان می شود . همچنین از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه تر است و جنبه های اقتصادی خوبی برای کارفرما دارد .

  • توجه به عملکرد ساختمان

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی که در طراحی نما و یا بازسازی نما از همان ابتدا باید به آن توجه نمود عملکرد یک ساختمان است . باید توجه کنید که گفتیم نمای یک ساختمان بیانگر هویت آن ساختمان است . به دنبال همین حرف باید حتما ظاهر بیرونی ساختمان تا حدی از درون ساختمان به افراد خبر دهد . برای مصال هیچگاه نمی توان نمای یک بیمارستان را مانند نمای یک کافی شاپ طراحی نمود و یا نمای یک ساختمان مسکونی هیچگاه نباید شبیه نمای یک رستوران باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.