دسته‌بندی نشده

انواع متریال در طراحی نما را بشناسیم

انواع متریال در طراحی نما را بشناسیم

اولین نکته ای که هر خریدار ، بیننده و رهگذری از یک ساختمان می بیند و متوجه آن می شود ظاهر بیرونی آن است . به همین علت است که امروزه طراحی نما دیگر میان همه جا افتاده است و یک امر مهم هم در زیبایی شناسی و هم در امور اقتصادی مربوط به ساختمان محسوب می شود.

طراحی نمای یک ساختمان باعث قضاوت اولیه ی افراد درباره ی ساختمان می شود و می تواند کیفیت کلی طراحی ساختمان را به افراد بفهماند . همچنین از آنجایی که کاربری یک ساختمان را تا حدود زیادی می توان از نمای آن متوجه شد می توان گفت نما هویت یک ساختمان است و اگر نباشد جدای از تمام نازیبا به نظر رسیدن و … ، بی هویت هم جلوه می دهد.

انواع سبک ها در طراحی نما از زبان شرکت طراحی نما و معماری توسعه صنعت ساختمان ایما:

 • سبک مدرن در طراحی نما
 • سبک کلاسیک در طراحی نما
 • سبک مینیمال در طراحی نما
 • سبک صنعتی در طراحی نما
 • سبک اسلامی در طراحی نما
 • سبک آرت دکو در طراحی نما
 • و …

انواع متریال در طراحی نما از زبان شرکت طراحی نما و معماری توسعه صنعت ساختمان ایما:

 • استفاده از آجر در طراحی نما

آجر در طراحی نما به ویژه در ایران دارای تاریخچه ی بسیار زیادی می باشد. این متریال با گذشت این همه سال و قدمت، هنوز هم یکی از رایج ترین مصالح برای طراحی نما در ایران می باشد و می توان گفت از قیمت مناسبی هم برخوردار است. البته با این که این متریال متریالی قدیمی است اما می توان گفت امروزه کاربردها و طراحی های بسیار زیبا و مدرنی با آن می شود که به جلوه ی ساختمان حس و حالی خاص و زیبا را می بخشد و به دلیل مزایای زیادی که دارد ، از جمله قابل دسترس بودنش و حس گرمایی که به مخاطب می بخشد . همچنان طرفداران خود را حفظ کرده است و جای خودش را در هنر طراحی نما و صنعت ساختمان سازی محکم نگه داشته است.

انواع متریال در طراحی نما را بشناسیم

 • استفاده از سیمان سفید در طراحی نما

سیمان سفید از آن دسته متریال ها است که در نظر معماران سبک مدرن بسیار محبوب می باشد و این به آن دلیل است که نمای مدرن ، نمایی ساده و در عین حال زیباست و میطلبد که برای آن از مصالحی استفاده نمود که هم در اجرا راحت می باشند و هم زیبایی و سادگی را یکجا به ساختمان بدهند و به همین منظور است که سیمان سفید گزینه ی مناسبی برای طراحان این سبک بنظر می رسد . این متریال همچنین عمر طولانی ای دارد و به دلیل اجرای آسان سرعت ساخت نما تا حد زیادی بالا می رود .

 • استفاده از سنگ در طراحی نما

سنگ ها به دلیل تنوعی که در نوع ، جنس و بافت و … دارند گزینه ی محبوبی برای استفاده در طراحی نما هستند . از آنجایی که سنگ مقاومت زیادی در مقابل عوامل طبیعی از خود نشان می دهد و همچنین ذرات معلق در هوا را به راحتی به خود جذب نمی کند و نتیجتا ظاهر نسبتا تمیزی در مقابل بقیه ی متریال ها دارد مورد علاقه ی کارفرمایان و طراحان برای استفاده در نما هستند . همچنین سنگ ها با توجه به جنس و نوعشون می توانند در کانسپت ها و سبک های مختلف طراحی نما مانند نمای کلاسیک و … قابل اجرا باشند و حس و حالی شیک ، ساده ، طبیعی و … را به نمای ساختمان ببخشند .

 • استفاده از چوب در طراحی نما

با گذر زمان استفاده از چوب هم در طراحی داخلی هم در طراحی نما گسترش پیدا کرده است و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است . این متریال هم که هم می توان به نوع طبیعی تر و هم می توان به صورت پرداخته شده از آن استفاده کرد ، حس و حالی شیک و در عین گرم و صمیمی به ساختمان می بخشد و جلوه ای خاص به آن می دهد . همچنین از دلایل دیگر محبوبیت چوب می توان به این گزینه که چوب به دلیل تنوعی که در رنگ و ابعا آن می توان ایجاد کرد و مانورهای زیادی روی آن در طراحی نما داد ، اشاره نمود .

انواع متریال در طراحی نما را بشناسیم

 • استفاده از فایبر سمنت در طراحی نما

نماهایی که از این متریال ساخته شده اند درواقع از پنل هایی تشکیل شده اند که سیمانی هستند و دارای فیبر می باشند . این متریال نسبت به چوب یا سیمان مقاومت بسیار بیشتری از خود نشان می دهد و در کنار این ، دارای زیبایی و جذابیت زیادی نیز می باشد . از جمله مزایای این متریال مقاومت بالا در برار حریق و عدم خورده شدن توسط حشرات می باشد و همچنین می توان به سرعت بالای اجرای آن در نما به دلیل از پیش ساخته بودن آن اشاره کرد . این نوع متریال ها اغلب در نمای مدرن و … مورد استفاده قرار می گیرند و محبوبیت بالایی دارند .

 • استفاده از کامپوزیت در طراحی نما

کامپوزیت را می توان متریالی محبوب در نمای مدرن دانست . این متریال دارای تنوع در رنگ و ابعاد می باشد و به همین دلیل طرفداران زیادی در سالها گذشته پیدا کرده است و استفاده ی بیشتری از آن در طراحی نما می شود . از آنجایی که می توان گفت وزن این پنل ها به طور کلی زیاد نمی باشد ، سرعت اجرای آن بالا می باشد و دارای قیمت نسبتا خوبی نیز می باشد . البته که مانند دیگر متریال ها در کنار تمام خوبی هایی که دارد یکسری معایب هم دارد که می توان به مقاوم نبودن آن در برابر حریق و ضربه اشاره نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.